Powrót na górę


27 lat czekali na awans. Wreszcie dokonali tego w sposób niepojęty!

Kibice mogą być z nich dumni! W mieście położonym 16 kilometrów od Częstochowy, Kłobucku, istnieje piłkarski klub, który awansował do IV ligi, wygrywając w ostatnich dwóch sezonach niemal wszystkie mecze.

 

k_6

 

1992/1993 – to sezon, w którym po raz ostatni udało się Zniczowi Kłobuck wywalczyć awans do IV ligi polskiej. Ten poziom rozgrywek odpowiadał obecnej III lidze, była to tak zwana liga międzywojewódzka. Wszystko dlatego, że I liga była najwyższą klasą rozgrywkową w Polsce, a nie, jak teraz, ekstraklasa.

 

Dwadzieścia siedem lat później, w 2019 roku, Znicz powraca na IV-ligowe salony. Zrobił to, rokrocznie awansując najpierw z A-Klasy do ligi okręgowej, następnie z ,,okręgówki” do IV ligi.

 

W sezonie 2017/2018 Znicz grał jeszcze we wspomnianej wcześniej A-Klasie. Tam nie miał sobie równych. Z dwudziestu sześciu rozegranych meczów wygrał wszystkie, strzelając 169 goli, a tracąc raptem 7 bramek.

 

Sezon 2018/2019, czyli w wypadku Znicza sezon ligi okręgowej, nie był już tak idealny jak poprzedni. Kłobucczanie w ciągu całego sezonu musieli uznać wyższość rywala... dwa razy i raz zremisowali. Znicz zapewnił sobie awans do IV ligi na siedem kolejek przed końcem sezonu i przeraził IV-ligowe tuzy, takie jak GKS Szombierki Bytom czy Warta Zawiercie.

 

kk_1

 

Bytomianie, mistrzowie Polski z 1980 roku, plasują się w czołówce IV ligi śląskiej i z pewnością będą chcieli przynajmniej utrzymać tę lokatę w następnym sezonie. Zawiercianie z kolei marzą o awansie do III ligi. W tym sezonie im się to nie udało, ale z wiadomych przyczyn: kto, jak nie Polonia Bytom, miał zająć pierwsze miejsce w lidze i zagrać w barażach?

 

Wracając do Znicza: w ciągu ostatnich 60 ligowych meczów kłobucczanie wygrali pięćdziesiąt siedem razy, raz zremisowali i dwa razy przegrali. Łącznie w ostatnich dwóch sezonach strzelili 321 goli, a stracili tylko 33 bramki.

 

kkkk_1

 

 

 

W ostatnim meczu sezonu Znicz mierzył się z Lotnikiem Kościelec. Zespół z Kłobucka pokonał rywali 7:0, przy czym warto nadmienić, że spotkanie zostało zakończone w około 70. minucie na prośbę graczy Lotnika. Ciekawiej z pewnością było na trybunach, gdzie zgromadzili się fani dopingujący kłobucki zespół. Nimi byli kibice z Kłobucka, sympatycy Unii Rędziny oraz przedstawiciele Ultrasów Rakowa Częstochowa. Wszyscy wymienieni wręcz w artystyczny sposób nieśli wieść o awansie Znicza Kłobuck. Awansie, który w zasadzie został wywalczony już na siedem kolejek przed końcem sezonu.

 

        Tomasz Nowakowski

  • +19
  • :
  • 1-